1. Ta närmaste bok och slå upp sidan 18, rad 4. Vad står det?
Vitaminer måste tillföras genom kosten (utom C och K som hundar kan producera själva), eftersom kroppen inte kan tillverka dom. Från Hundmat av Marie Sallander mfl, mer om den vid ett senare tillfälle.
2. Sträck ut din vänstra arm så långt du kan, vad rör du vid?
Inget
3. Vad såg du senast på TV?
Igår kväll såg jag och R ett program som lite liknade Robinson fast det var i Alska och det verkade inte ha några löjliga tävlingar. Det var ett antal människor som blev dumpade i Alska där de skall klara sig på egen hand under 90 dagar. De var i par/grupper och fick vissa basförutsättningar som enkel stuga, en del matvaror men de var tvungna att fixa mycket mat själva, hämta vatten osv. Verkade rätt spännande vilket fall.
4. Utan att se efter, gissa vad klockan är?
15.01 (14.59)
5. Bortsett från datorn, vad hör du just nu?
Radion
6. När du senast var ute, vad gjorde du då?
Jag handlade hundtugg åt hundarna.
7. Vad tittade du på innan du började med denna undersökningen?
Jag tittade på min jobbdator. Jag kollade kollade på en databas.
8. Vad har du på dig?
En t-shirt från Monster Magnets sista turné, leriga träningsbyxor, hundhåriga strumpor, hörlurar och glasögon.
9. Drömde du något inatt?
Minns inte…sov.
10. När skrattade du senast?
Igår, när jag och R pratade om något.
11. Vad finns på väggarna i rummet där du är nu?
Ozzyfoto, Tuxfoto, TuxOzzyfoto, ett foto från Indien och ett från Seychellerna.
12. Har du sett något konstigt på sista tiden?
Mmm, för någon vecka sedan var det en som begick självmord genom att hoppa från gångbron ned på motorvägen framför en bil precis innan jag kom med hundarna (morgonpromenaden). Kort och gott kan jag säga att jag såg mer än vad jag ville se. 🙁
13. Vad tycker du om den här utmaningen?
Egotripp som är rätt avkopplande
14. Vilken var den senaste filmen du såg?
Rocknrolla av Guy Richie, rätt bra!
15. Om du blev mulitmiljonär, vad skulle du köpa då?
Ledighet och lite resor, sen skulle jag nog investera i ett projekt som jag skulle vilja genomföra. 🙂
16. Berätta något om dig själv som folk inte vet om:
Alla hemligheter är uttömda.
17. George Bush?
En person som i mina ögon framstår som otroligt girig och som låter (såsom väldigt många andra) girigheten styra istället för det sunda förnuftet.
19-20.Vad ska dina barn heta, pojke respektive flicka?
Jag får nog inga barn så jag har inte funderat så mycket på den frågan. Men jag gillar korta namn.
21.Skulle du någonsin överväga att bo utomlands?
Oja, gärna!! 🙂
22. Vad vill du att Gud ska säga när du kommer till pärleporten?
Jag är ateist så jag har inga sådan önskemål tror jag är väldigt övertygad om att det inte kommer hända.
23. Vilka fyra personer vill du ska svara på dessa frågor?
Alla som känner att de har lust att ta en paus och egotrippa…